Svečano i dostojanstveno danas je obilježen Dan branitelja Lipika i velika obljetnica, trideseta po redu od oslobođenja našeg grada.
Prije punih trideset godina, 6. prosinca 1991. Lipik, Zapadna Slavonija i čitava Republika Hrvatska svjedočili su jednom od najblistavijih događaja obrambenog i oslobodilačkog Domovinskog rata. Poslije stotinu dana krvavih borbi, silnih žrtava, stradavanja i gotovo 100 postotnog razaranja Lipik je oslobođen od neprijatelja i time je postao prvi oslobođeni grad u Domovinskom ratu.
Svečanost obilježavanja Dana branitelja Lipika započela je u Kukunjevcu svečanim otkrivanjem spomen ploče za dvojicu poginulih hrvatskih branitelja - Ivu Bana i Ratimira Dragića, a otkrili su je hrvatski branitelji Blaž Skender i Mijo Lončar.
Naime, 11. listopada 1991. godine, prilikom proboja kroz selo Kukunjevac dva sanitetska vozila upala su u zasjedu. Skupina dragovoljaca popularno zvanih "Merčepovci", zajedno s dvojicom domaćih branitelja krenuli su u dopodnevnim satima izvući ranjenike iz opkoljenog Lipika. U toj nadasve humanoj akciji spašavanja ranjenika upali su u neprijateljsku zasjedu tijekom koje je većina njih ranjena, dok su Ivo Ban i Ratimir Dragić poginuli. Nažalost, njihova tijela nisu nikada pronađena i oni se i danas vode kao nestali.
Ovom su se prigodom emotivnim govorom okupljenima obratili predsjednik i tajnik udruge „Ivo Ban“ iz Tugara, Ivan Velić i Dragan Petričević. Obojica su istaknuli ljubav koju su ovi stradali hrvatski vitezovi gajili prema domovini, a izrazili su želju i nadu kako će se njihovi posmrtni ostaci konačno pronaći. Posvetu i molitvu kod spomen ploče u Kukunjevcu vodio je vlč. Augustin Tašić.
Program obilježavanja Dana branitelja i oslobođenja Grada Lipika nastavljen je polaganjem vijenaca na spomen obilježju u Dobrovcu, a zatim kod spomenika hrvatskim braniteljima na gradskom groblju u Lipiku. Ondje su molitvu predvodili vlč. Roko Ivanović, odnosno vlč. Vjekoslav Uvalić.
Počast polaganjem vijenaca te paljenjem svijeća kod spomen obilježja poginulim braniteljima Lipika odali su brigadni general Ivan Raos, kao izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske; požeško-slavonska županica Antonija Jozić, kao izaslanica predsjednika hrvatske Vlade; izaslanici ministra obrane i ministra hrvatskih branitelja, brigadir Mato Tomašević i Vladimir Bergman; zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha; delegacija Grada Čakovca predvođena zamjenikom predsjednika Gradskog vijeća Josipom Vargom u pratnji s predsjednikom Koordinacije udruga branitelja proizišlih iz Domovinskog rata Stjepanom Horvatom; delegacija Grada Varaždina predvođena predsjednikom Kluba varaždinskih branitelja 1991. – 1995. Vladimirom Leskovarom; delegacija HVIDRA-e Zabok predvođena predsjednikom Rajkom Bartolinom; izaslanik Grada Daruvara Nenad Peter; zajednička delegacija Grada Lipika, Grada Pakraca te Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakrac Lipik predvođena lipičkim gradonačelnikom Vinkom Kasanom i pakračkom gradonačelnicom i saborskom zastupnicom Anamarijom Blažević te predsjednicima lipičkog i pakračkog Gradskog vijeća, Slobodanom Katunarom i Miroslavom Ivančićem; Udruga ratnih veterana 54. samostalne bojne Čakovec predvođena zapovjednikom Vinkom Horvatom; Udruga veterana Domovinskog rata Gornji Kneginec; Nezavisni dragovoljci hrvatski te brojni drugi.
Nakon koncelebrirane svete mise za sve poginule branitelje, koju je u crkvi sv. Franje Asiškog u Lipiku predvodio požeški biskup mons. dr. Antun Škvorčević, program obilježavanja Dana branitelja Lipika nastavljen je na Trgu hrvatskih branitelja Lipika.
Gradonačelnik Lipika Vinko Kasana na samom je početku svojeg obraćanja pozdravio sve prisutne, a posebno hrvatske branitelje pristigle iz gotovo svih krajeva Republike Hrvatske.
„Drago mi je da ste danas ovdje u Lipiku kao i prije tridesetak godina.“, rekao je gradonačelnik Kasana citiravši pri tome riječi požeškog biskupa Antuna Škvorčevića koji je tijekom svete mise istaknuo kako je ovo dan ponosa i tuge.
Pročitajte cijeli članak i pogledajte fotografije na stranici Lipičkog Compasa; https://compas.com.hr/clanak/1/10205/prije-30-godina-lipik-je-postao-prvi-oslobodeni-grad-u-domovinskom-ratu.html